Aký odsávač pár vybrať k ostrovčeku?

rozhodnite sa pre digestor podľa vlastných preferencií

stropné odsávače pár, model digestora Nebula

stropné odsávače pár, model digestora Nebula


stropný

stropný model digestora 62 80 pripomínajúci stropné svietidlo


obľúbené univerzálne modely digestorov s viacúčelovým využitím

obľúbené univerzálne modely digestorov s viacúčelovým využitím


moderné ostrovné digestory aj na recirkulačný režim

moderné ostrovné digestory aj na recirkulačný režim


populárne riešenie - zabudovateľné odsávače pár v pracovnej doske, model Quick

populárne riešenie - zabudovateľné odsávače pár v pracovnej doske, model Quick


Pracovné ostrovčeky sú v dnešných kuchyniach neutíchajúcim trendom. Stále častejšie sú navrhované do bytov aj rodinných domov, ideálne, ak je kuchyňa prepojená s obývacou izbou. Väčšinou sa tak stávajú stredobodom celej kuchyne, ale okrem estetického hľadiska musíme pri navrhovaní kuchyne s ostrovčekom myslieť predovšetkým na jeho funkčnosť.

Kuchynský ostrovček sa dá navrhnúť na mnoho spôsobov. Najčastejšie a najúčelnejšie využitie ostrovčeka býva aj funkčná, a teda na vrchnej časti je pracovná plocha s varnou doskou. Niekedy je na ostrove aj drez. Stretávame sa aj s ostrovčekom, ktorý plní funkciu nábytku – ďalšieho úložného priestoru v kuchyni a zároveň je súčasťou nadväzujúcej obývacej izby. Niektoré typy minimalistických kuchýň majú ostrov „čistý“ len s holou pracovnou plochou. Každopádne nábytkový kuchynský ostrov je vždy stredobodom, ktorý ľudia v interiéri vyhľadávajú, a pri ktorom sa stretáva celá rodina.

Ak chcete, aby bola na vašom ostrovčeku umiestnená varná zóna, a teda plánujete tu umiestniť plynovú alebo indukčnú varnú dosku, prípadne kuchynský drez, treba na to myslieť v dostatočnom predstihu. Podstatné je priviesť k ostrovčeku všetky potrebné prípojky, ako sú voda, plyn, elektrina a odpad. Pozor pri väčšine indukčných varných dosiek je potrebné pripojenie na 380 V.

Netreba však zabúdať ani na digestor, ktorý je v otvorenom priestore nevyhnutný. Obzvlášť, ak ide o väčšiu miestnosť, v ktorej sa spája kuchyňa, jedáleň a obývačka, myslite hlavne na parameter tichosti chodu motora odsávača pár. Najvhodnejšie je pre veľký otvorený priestor zvoliť digestor s odsávaním do exteriéru, no ak takúto možnosť u vás doma nemáte, vsaďte na kvalitný digestor na recirkuláciu. Ide o spôsob odsávania, kde sa prefiltrovaný (prečistený) vzduch z varenia vracia naspäť do interiéru. Takýto odsávač pár môže pracovať s uhlíkovým, plazmovým či keramickým recirkulačným filtrom.

Dnes už je na výber niekoľko druhov odsávačov pár, ktoré sú ideálnou voľbou práve k ostrovčekom, a dokonca, môžu byť aj dizajnovým prvkom, ktorý bude pýchou vašej kuchyne. V takom prípade bude odsávač nielen funkčným spotrebičom, ale aj štýlovým doplnkom celého priestoru.

 

Stropné digestory

Najväčšou výhodou týchto odsávačov pár je ich umiestnenie, čím plnia svoj hlavný účel, a teda neprekážajú v priestore. Vhodné sú predovšetkým do kuchýň s varnou zónu na ostrovčeku. Stropné digestory sa častokrát vďaka ich nenápadnému vzhľadu používajú aj v rustikálnych kuchyniach. Môžu mať externý motor, čoho hlavnou výhodou je nízka hlučnosť, keďže motor môže byť umiestnený mimo kuchyne, napríklad na fasáde domu. 

 

Univerzálne – viacúčelové digestory

Majú rôzne spôsoby využitia, môžu byť napríklad zapustené do sadrokartónu ako stropný odsávač pár, alebo ich môžete umiestniť k stene ako nástenný digestor. Vďaka závesným tyčiam je možné prispôsobovať aj výšku zavesenia spotrebiča na strop. Spôsobov využitia je viacero, záleží od konkrétnej požiadavky.

Tento typ digestorov je vďačným riešením pre špeciálne požiadavky, v ktorých je potrebné splniť presné podmienky. Problémom nie je ani neštandardná výška stropu.

 

Ostrovné digestory

Ostrovné odsávače pár sú v súčasnosti trendom v kuchynskom dizajne, a to vďaka spájaniu obývačky, jedálne a kuchyne do jednej komplexnej miestnosti, kde je varná zóna vo väčšine prípadov umiestnená na ostrovčeku.

Úspešné sú hlavne pre ich dizajnovú rozmanitosť. Svojim vizuálom môžu dotvoriť celkový štýl kuchyne, alebo sú pýchou v celom priestore. Okrem ich primárnej funkčnej vlastnosti - odsávať, sú často tieto digestory jedinečným spotrebičom v kuchyni, a zároveň aj dominantným prvkom celej otvorenej miestnosti.

 

Zabudovateľné digestory do pracovnej dosky

Kombinácia indukčnej varnej dosky so zabudovaným odsávačom pár, ktoré spolu tvoria jeden spotrebič. Jednoduchosť a minimalizmus v jednom. Výhodou je praktická obsluha digestora, keďže jeho ovládanie je umiestnené na indukčnej varnej doske, či priestorová bezbariérovosť samotného odsávača pár. Obsluha je nenáročná, digestory sa pri prevádzke automaticky otvoria a po skončení sa automaticky uzavrú.


Ak si stále nie ste istý, aký odsávač pár je pre vašu domácnosť ten najlepší, radi vám poradíme. Neváhajte nás osloviť mailom na adrese info@digestory.eu alebo nás navštívte osobne v našom interiérovom štúdiu vo Zvolene alebo v Bratislave.