Veľké porovnanie digestorov

poznáme viaceré typy digestorov, treba si vybrať ten správny

nástenné odsávače pár

nástenné odsávače pár


stropné odsávače pár nad ostrov v kuchyni

stropné odsávače pár nad ostrov v kuchyni


obľúbené ostrovné digestory

obľúbené ostrovné digestory


moderné výsuvné digestory z pracovnej dosky

moderné výsuvné digestory z pracovnej dosky


zabudovateľné odsávače pár v pracovnej doske

zabudovateľné odsávače pár v pracovnej doske


Odsávače pár a digestory majú v modernej domácnosti bezvýhradne svoje miesto a život bez nich je pre väčšinu ľudí takmer nepredstaviteľný. Aj napriek tomu je ich výber stále podceňovaný. Existujú určité štandardy, od ktorých by ste nikdy nemali ustupovať, aby nebol váš nový digestor sklamaním. Digestor vám okrem čistenia vzduchu od zápachu z varenia, či mastných výparov, môže ponúknuť aj ďalšie funkcie, ako napríklad osvetlenie varnej zóny, či prečistenie vzduchu pomocou plazmového filtra.

V súčasnosti je ponuka digestorov naozaj široká a človek má na výber veľké množstvo značiek a modelov, od bežných až po tie luxusné, ktoré sú vybavené modernými technológiami. Líšia sa vlastnosťami, dizajnom, výkonom, či hlučnosťou.

 

Spôsob odsávania

Digestory môžeme rozdeliť na základe spôsobu odsávania vzduchu na 2 základné typy:
s odsávaním do exteriéru a do interiéru

Pri exteriérových platí, že vzduch je vyvedený von z miestnosti, z budovy.

Odsávanie do interiéru sa často uvádza aj ako filtračný režim, alebo recirkulačná prevádzka, pričom je tu zachovaný základný princíp a to, že vzduch je prefiltrovaný cez digestor a ostáva v miestnosti. 

Tie s odsávaním do interiéru ešte rozdeľujeme podľa typov filtrov na recirkulačné s uhlíkovým filtrom alebo recirkulačné s plazmovým filtrom.

- Digestory s odsávaním do exteriéru – sú stavané na odvedenie znečisteného vzduchu z miestnosti potrubím von z budovy. Veľkou výhodou je, že dostávajú z interiéru nielen pachy, ale aj vlhkosť, ktorá vznikne pri varení. Podstatné je, že tento spôsob si vyžaduje vlastnú, na to určenú, vzduchotechniku. Tá sa môže ťahať v podlahe, v strope, alebo v stenách stavby. Neobsahujú uhlíkový ani plazmový filter a vystačia si len s tukovým umývateľným filtrom. Nevýhodou tohto typu digestora je v tom, že so znečisteným vzduchom sa odvádza z interiéru aj teplo. 

- Recirkulačné digestory s uhlíkovým filtrom – tento typ nepotrebuje odvod vzduchu, teda ani potrubie pre vzduchotechniku, ale funguje na recirkulácii, filtrácii vzduchu cez 2 typy filtrov (tukový a uhlíkový), čím sa vzduch zbaví nečistôt a zostáva naďalej v miestnosti. Nutná je pravidelná údržba tukových filtrov, ktoré je možné umývať v umývačke riadu. Nevýhodou je opakovaná investícia do výmeny uhlíkového filtra približne raz za 6 mesiacov. Pri filtračnom režime sa z miestnosti neodvádza para, teda vlhkosť z varenia, čo v niektorých domácnostiach môže mať za následok vytvorenie iných sprievodných prejavov, ktoré v kuchyni nastanú.

- Recirkulačné digestory s plazmovým filtrom – ide najmodernejší spôsob vhodný do pasívnych domov, domov s rekuperáciou či nízkoenergetických domov. Tento režim využíva nadčasovú plazmovú technológiu čistenia vzduchu. Vzduch sa tak čistí nielen pomocou uhlíkových filtrov, ale aj pomocou plazmy, ktorá vracia vzduch do miestnosti vyčistený od všetkých nečistôt, ako sú plesne, baktérie, vírusy, pachy a mastnoty z varenia. Plazmové čistenie vzduchu je finančne náročnejšie na začiatku, avšak investícia sa neskôr oplatí, nakoľko tento typ filtra nie je potrebné meniť tak často, ako uhlíkový filter. Výmena plazmového filtra je potrebná približne každých 5 rokov.

 

Typy digestorov podľa umiestnenia

Pri zariaďovaní sa fantázii medze nekladú a každý máme inú predstavu o dokonalej kuchyni. Prekážkou preto nemusí byť ani výber správneho digestora, nakoľko v súčasnosti je v ponuke naozaj veľké množstvo typov digestorov, ako napríklad nástenné digestory, rohové, skrinkové, stropné, ostrovné, priestorové, indukčné, výsuvné z pracovnej dosky či zabudovateľné do pracovnej dosky. Pri výbere správneho digestora je potrebné zohľadniť rozloženie kuchyne a jej správnu ergonómiu, veľkosť miestnosti, možnosti napojenia na odvetrávacie potrubie, či finančné možnosti. 

Nástenné digestory – sú najbežnejšou voľbou zákazníkov a umiestňujú sa na stenu nad varnú zónu. Vyrábajú sa v rôznych dizajnových prevedeniach, rôznych rozmeroch a viacerých možnostiach odsávania. Okrem svojej hlavnej funkcie, sú tiež pekným doplnkom modernej kuchyne. 

Rohové digestory - patria, prirodzene, do rohu kuchynskej linky. Podľa trendov z minulosti, sa varná zóna často umiestňovala práve do rohu kuchyne. Dnes je už rohový digestor využívaný menej, preto je aj ponuka takýchto produktov obmedzená. 

Skrinkové digestory – alebo inak známe pod názvom podskrinkové, či zabudované do skrinky, sú dnes veľmi obľúbenou skupinou. „Neviditeľný“ typ, s ktorým zostane ráz kuchyne jednoliaty. Skrinkový digestor sa zabuduje do nábytkovej skrinky kuchyne a  nekazí vizuálny dizajn miestnosti. 

Stropné digestory – ich základnou prednosťou je umiestnenie, čím neuberajú z pracovného priestoru. Stropné digestory sú vhodné najmä do kuchýň, ktoré majú varnú zónu riešenú na ostrove a umiestnenie digestora na stenu, či pod skrinku je vylúčené. Nenápadné riešenie, ktoré je zároveň aj veľmi nadčasové.

Ostrovné digestory - v súčasnosti sú populárne a využívané, čo podporuje najmä trend prepájania obývačky, jedálne a kuchyne do jednej komplexnej miestnosti, kde sa častokrát volí varná zóna práve na ostrove. Ostrovné, alebo inak povedané, priestorové digestory sú vyberané aj pre ich dizajnovú rozmanitosť a svojim vizuálom môžu dotvoriť celkový štýl kuchyne, alebo práve naopak, vynikajú v celom priestore. 

Indukčné digestory – sú vybavené vnútornou nádržkou, v ktorej sa zhromažďuje kondenzovaná para (kvapky vody) a tukové kvapky. Ak na varenie využívate elektrickú alebo indukčnú varnú dosku, okolitý vzduch zostáva studený a studený je tiež povrch odsávača pár. Preto vzniká veľký teplotný rozdiel medzi stúpajúcou parou z varenia a chladným povrchom odsávača pár, a to spôsobuje vysokú tvorbu kondenzácie.

Výsuvné digestory z pracovnej dosky – sú moderné a nadčasové a počas svojej nečinnosti si ich sotva všimnete. Sú vhodným riešením pre odsávanie na ostrove. Pri prevádzke sa automaticky vysunú z pracovnej dosky a po skončení sa opäť zasunú smerom nadol, a tak nepredstavujú žiadnu prekážku na pracovnej doske.

Indukčné varné panely s integrovaným digestorom – tvoria jeden univerzálny spotrebič a sú stelesnením jednoduchosti a minimalizmu. Plusom je komfortná a nenáročná obsluha aj priestorová bezbariérovosť samotného odsávača pár.


Ak s výberom správneho digestora pre vás potrebujete pomôcť, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám pomôžeme a poradíme s výberom k vašej spokojnosti.